MADE IN SWEDEN
Tändsticksmuseets basutställning är 25 år gammal. Som metod att ta fram nya bjuder museet in sex konstnärer till s.k. Artist in Residence för att skapa tillfälliga utställningar under samlingsnamnet Made in Sweden.
Artist in Residence (AIR) har förekommit i konstvärlden sedan 1800-talet och är ett sätt för konstnärer att bo och verka på annan ort en längre tid. Detta projekt är en del i kommunens mål att erbjuda internationella konstnärer att verka här.
För Tändstickmuseet är detta ett sätt att se våra samlingar och utställningar i ett annat ljus och tolkat av en konstnär.
2019 gästades museet av Londonbaserade konstnären Jakob Rowlinson med uställningen MADE IN SWEDEN.
2020 var det Munish Wadhia med utställningen MADE IN SWEDEN - SMOKE IN THE EYE - Rupture in the colonial archive.
2021 skapade Jonas Liveröd MADE IN SWEDEN- LUCIFERFRISEN. Utställningen finns att se även digitalt på hemsidan.
2021 MADE IN SWEDEN - MADE BY WHO? skapat av Josefin Chiacchiero, Jonathan Bondesson och Niklas Pohlman. Visas 23 oktober – 30 decembe i samarbete med Region Jönköpings län, Kultur och utveckling – dans.